Як боротися із творчим ступором?

Існує сім типів творчої кризи: ментальний, емоційний блок, шкідливі звички, бідність, проблеми особистого характеру, надлишок ідей, обов’язків та інформації, а також проблеми з комунікабельністю.

Через те, що проблеми, що викликають творчу кризу, мають різний характер, то і для кожної з них треба підібрати індивідуальний спосіб її вирішення.

Ментальний бар’єр

Цю проблему викликає ваше власне мислення. Ви підходите до роботи з одного і того ж ракурсу, дивіться на ситуацію з одного боку і намагаєтеся діяти у звичному для себе ключі. А іноді крик вашої душі просто заважає вам мислити тверезо.

Вирішення проблеми з творчістю в цьому випадку лежить на поверхні — поміняйте ракурс свого погляду, замисліться хоч на хвилину, що ваша думка не аксіома і є люди з абсолютно протилежною думкою. Поговоріть, а краще прислухайтеся до їхньої думки.

Емоційний блок

Творчий процес завжди дуже емоційний, але не завжди приємний. У цей час ви можете зіткнутися з невідомими раніше моментами свого життя, які завжди будуть приємні. І це може шокувати.

Вирішення проблеми може здаватися банальним, але все-таки вам варто не боятися гіршого, йдіть до кінця. Подолайте страхи, невпевненість, біль та інші негативні емоції. Спробуйте пірнути в ополонку з головою, а не заходити в холодну воду по сантиметру і ви побачите, що не такий страшний вовк, як його малюють.

«Шкідливі» звички

Вкрай часто творча криза «приходить» до людей, які не можуть відмовитися від вирішення повсякденних проблем, на кшталт перевірки електронної пошти або перегляд соціальних мереж або тих, хто неправильно побудував графік роботи.

Рішення — огляньтеся назад та проведіть аналіз свого робочого процесу. Відразу варто сказати, що це зробити буде нелегко. Знайдіть проблемні моменти. Наприклад, якщо вам не вистачає сил на роботу, спробуйте працювати в інший час. Якщо ваш творчий процес паралізує свободу дій — структуруйте свій день. Знайдіть своє рішення і, повірте, результат не забариться.

Проблеми особистого характеру

Кожна людина має свої проблеми. Хтось няньчить дитину, хтось лається з сусідом, хтось стурбований фінансовими проблемами, хтось розлучається чи бореться зі шкідливою звичкою. І рідко коли в житті тільки одна така проблема, найчастіше це відразу два, три і більше «відволікаючі фактори».

Звісно, сконцентруватися у такій ситуації практично неможливо. Позбутися такого проблемного чинника можливо, тільки якщо почати сприймати творчість як притулок і чекати поки проблема розсмокчеться сама по собі, або вирішите її самостійно.

Бідність

Йдеться не лише про фінансові можливості, як ви могли подумати. У дефіциті можливо будь-що, наприклад, знання, обладнання, якість зв’язку, час і багато іншого.

У цьому випадку також існує два вирішення проблеми:

  • Заощаджувати час/гроші/ресурси.
  • Застосовувати нестандартні рішення.

Обмеження — це чудовий креативний стимулятор.

Надлишок ідей, обставин та інформаційного потоку

Ступор у творчості може бути викликаний як і через нестачу, так і через надлишок того чи іншого чинника. Багато варіантів просто не дає вам вибрати щось одне для свого творчого процесу.

Рішення — відріжте зайве. Якщо у вас занадто багато обов’язків, вам необхідно скласти графік і дотримуватися його. Або по можливості делегуйте частину з них. Надлишок ідей — працюйте з кращими з них, а якщо надлишок в інформації — посиліть її відбір.

Проблеми з комунікабельністю

Тертя у творчому процесі неминучі. Особливо якщо ваша робота краща, ніж в інших. Але водночас проблема може бути надумана. Вам безпідставно може здаватися, що критики та публіка вважають вашу творчість жахливою.

Вирішення проблеми у творчості дуже просте і складне одночасно. Вам варто навчитися знаходити точки впливу та дотику з кожним, хто з’являється на вашому творчому шляху. Забудьте такі слова, як сором і інтровертність. Однак пам’ятайте, що всім не догодити та немає у світі жодного генія, який не пережив би критики.

Творчий застій зовсім не є підставою сумніватися у своїх здібностях, — це стимул піднятися на новий рівень.

А що вам допомагає долати напливи творчої кризи? І чи вдається уникнути його взагалі? Поділіться досвідом, для когось він може виявитися безцінним.

Вам також може сподобатися

2 коментарів

  1. В наш час надлишок інформації основна проблема. Дуже важко знайти дійсно корисні поради або ідеї.

    1. Напевно, розумніше менше дивитись в інтернет. Багато відволікального контенту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *